Článek
Článek

Poznávací zájezd s CK? Možná… nikdy!

Lukáš Atimoon Pauliny
Lukáš Atimoon Pauliny
Osoba, která je

18.12.2023

Atimoon

Zima je v plném proudu a při psaní tohoto článku jsem se rozhodl zavzpomínat na jaro a cestu za jedním z největších květinových festivalů na světě – Květinové korzo v Holandsku. Společně s jednou z českých cestovních kanceláří jsem se vydal na více než 4denní dobrodružství do Keukenhofu, následované jednodenní zastávkou v srdci Evropské unie, Bruselu.

Náš výlet začal zdánlivě bezproblémově. Autobus dorazil včas, byl prostorný a pohodlný, i když mi trochu scházela vlastní televize, wifi nebo obyčejná zásuvka, které jsou na mé standardy obvyklé. Přesto to vypadalo, že nás čeká bezstarostný zážitek. Cesta směrem do Německa přes hraniční přechod Rozvadov mě dokonce přesvědčila, že využívání nabídek českých cestovních kanceláří může být lepší než mé obvyklé cestování „po vlastní ose“. Tento dojem však rychle vyprchal, jakmile jsme dorazili do Bruselu a začali první den našeho dobrodružství.

Problémy začaly již při představení samotného programu, který nebyl nikde předem jasně specifikován a nebylo tedy ani možné cokoli si předem naplánovat. Tato nejasnost by nebyla tak velkým problémem, pokud by nebyla následována pohrdavým tónem průvodkyně, která nám oznámila, že vstupenky na většinu míst není možné zakoupit na místě.

Samotná prohlídka města se pak proměnila v školní výlet s pár útržkovitými větami od průvodkyně, které byly obsahově hodnotné jako informace na Wikipedii. Návštěva katedrály svatého archanděla Michaela a svaté Guduly byla následována cestou na nádraží, kde jsme strávili téměř hodinu získáváním jízdenek do metra (Průvodkyně se nebyla schopna na pokladně domluvit). Poté jsme zamířili na Bruselské náměstí (Grand-Place), kolem slavné sošky čůrajícího chlapečka (Manneken Pis), až do horního města ke Kostelu Panny Marie Sablon. Odtud jsme prošli kolem Královského paláce, nákupní pasáže (Galeries Royales Saint-Hubert) a zpět na náměstí.

Po krátké odpočinkové procházce městem (která byla hrubě nedostatečná v čase, který byl k dispozici, asi 3 hodiny) následovalo překvapení v podobě dodatečných (neinzerovaných) poplatků: cena lístku na metro (2,1 €), pobytová taxa (10 € za osobu), vstup na prohlídku Amsterdamu lodí (16 € za osobu) a vstup do parku Keukenhof (17 €). Celkově se cena zájezdu zvýšila o přibližně 45 €. Je třeba zdůraznit, že zpětně spočteno jsme zjistili, že tyto ceny byly pro jednotlivce, i když průvodkyně využívala zvýhodněnou nabídku pro skupiny.

Po uhrazení poplatků (cca 45 minut čekání) následovalo zbytečné přesouvání na zastávku metra (mimochodem metro má zastávku i 4 minuty od samotného náměstí) nicméně průvodkyně volila raději zastávku vzdálenou přibližně půl hodiny chůze po hlavní třídě (mimochodem tou samou ulicí jsme ten den šli už potřetí) poté následovalo 16 zastávek metrem (zachránil nás Google, od průvodce jsme neměli ani informaci kde vystoupit a osobně se divím, že se někdo neztratil) následoval krátký přesun k budově Atomia opět doplněn o 2 věty z Wikipedie. Kde jsme měli možnost budovu navštívit (mi jsme se rozhodli tuto návštěvu vynechat) a prohlédnout si blízké okolí. Následoval přesun na autobusové parkoviště a odjezd na hotel.

Hotel

Jako pozitivu můžu hodnotit, že i přes inzerovaný hotel o třech hvězdičkách, jsme byli nakonec ubytování v hotelu čtyřhvězdičkovém. Pokoj byl pěkně zařízen, uklizen a rozhodně předčil očekávání. Snídaně byla naprosto v pořádku, výběr z ovoce, zeleniny, pečiva a několika zákusků byl pro běžnou snídani více než dostačující. Jednalo se konkrétně o hotel Weverij ve městě Oss. Náš dvoulůžkový pokoj je pak běžně nabízen za cenu 3000,- Kč / noc (cena je naprosto odpovídající vzhledem ke kvalitě a vybavenosti pokoje v tomto směru opravdu velký palec nahoru).

Zaanse Schans a Amsterdam

Prohlídka centra města

Prohlídka centra Amsterdamu zahrnovala spíše průchod několika orientačními body. V podstatě se skládala jen ze tří částí a to průchod květinovým trhem, Homomonument a Begijnhof. Co se dalších míst týká tak nám bylo „průvodkyní“ oznámeno, že vzhledem k městským vyhláškám s námi nebude procházet žádná historicky významná místa a i když se máme držet ve skupině tak máme dělat „že se neznáme“. Hlavní místa která by ale dle mého názoru neměla v prohlídce chybět tj: Například pomník Anny Frankové, Královský palác nebo Čtvrť červených luceren nám byla popsána ve smyslu: „Až budete mít osobní volno tak si to projdete. Je to tam… vedle toho… co jsme procházeli když se dáte ulicí vedle.“ Výchozí bod pro večerní sraz před plavbou na lodi mělo být nádraží, které nám mimochodem bylo představeno jen během příjezdu autobusem a o konkrétnější cestě tak nikdo nemohl mít ani ponětí (opět nás tedy musel zachránit strýček Google).

Plavba lodí po kanálech „grachtech“

Plavba po Amstrdamských kanálech, jinak také nazývaných jako „Grachty“ byla jednou z mála příjemných věcí. Nejspíš to ale bylo také způsobeno tím, že celou plavbu na lodi komentoval tamní průvodce. Zpětně mohu litovat ty, kteří nehovoří anglicky. Slovo česky nepadlo za celou dobu plavby, na druhou stranu jelikož angličtina u mě není problém tak mohu říct že pohled na město z vody byl jedním z nejhezčích a informačně nejhodnotnějších částí celého výletu.

Zaanse Schans

Zaanse Schans, založený v roce 1961, je nejen hezký skanzen s původními větrnými mlýny a historickou architekturou, ale představuje také fascinující okénko do minulosti. Procházením tohoto malebného místa se můžete ponořit do atmosféry staré výrobny sýrů, dřeváků a dalších dobových usedlostí, kde každý detail vypráví příběh o životě v minulých stoletích. Kromě pozoruhodného kulturního bohatství nabízí Zaanse Schans také možnost jízdy na místní lodi, což přidává do celkového zážitku nádech autentičnosti a dobrodružství.

Keukenhof

A tím se dostávám k poslední části naší cesty a tou je samotná návštěva Keukenhofu. Keukenhof, nazývaný též „Zahrada Evropy,“ je jedním z nejvýznamnějších květinových parků na světě. Každoročně přitahuje mnoho návštěvníků svou ohromující paletou květů a rozmanitostí barev. Květinovým korzem v Holandsku pak vrcholí jarní sezóna, je jedním z největších a nejvýznamnějších festivalů květin které se na světě pořádají. Tato slavnostně laděná událost přivádí do ulic alegorické barevné květinové vozy, které jsou nádherně zdobeny tisíci květin, především tulipány. Návštěvníci se ponoří do neskutečného moře barev a vůní, zatímco korzo projíždí před parkem samotným.

Publikováno v Články
Handmade by Imeow in Imeow | member of Pauliny-group
Provozovatel:
Lukáš Pauliny | IČ: 08699127
Bílkova 855/19, Praha 110 00
Napište mi zprávu
Napište mi zprávu

    * Souhlasím se zpracováním údajů za účelem kontaktu.