Článek
Článek

Jak jsem opustil Adobe Lightroom

Lukáš Atimoon Pauliny
Lukáš Atimoon Pauliny
Osoba, která je

01.04.2024

Atimoon

Začátkem každého roku se tradičně pustím do jarního úklidu. Tentokrát to však nebylo o mytí oken, praní koberců nebo odstraňování prachu. Pro mě znamenal jarní úklid údržbu serveru, třídění souborů, odstranění zbytečných aplikací a zálohování dat. Právě během této činnosti mě napadla zajímavá myšlenka.

Nikdy jsem nebyl zastáncem pirátství, ale ani nejsem nadšenec do open source aplikací (rozumějte zdarma dostupných). Obvykle si předplatím služby, které pak podle potřeby průběžně upravuji. Během jarního úklidu jsem však zjistil, že platím necelých 500 korun měsíčně za 1TB úložiště pro Adobe Lightroom, které pro mě už není potřeba. Po zvážení jsem totiž zjistil, že mám k dispozici 1,8TB volného místa na iCloud a dalších 1,5TB na Google Disku. Takže další TB od Adobe pro mě přestal být výhodný, ze kterého jsem využíval 95%. Navíc mám všechny fotky ještě zálohované na externím disku, takže jsou uloženy na dvou oddělených místech.

Export fotek z Lightroom

Pokud za něco mohu Lightroom pochválit, pak je to jednoduchá a spolehlivá možnost exportu fotek přímo z Aplikace, dokáže exportovat jak originální cr2 soubory, tak i xml soubory obsahující vaše úpravy jasu, barevnosti apod. Udělalo by mi radost, kdyby dokázal exportovat všechny fotky najednou roztříděné podle alb, bohužel máte ale k dispozici pouze dvě možnosti a to a) vyeportzovat všechno do jedné složky, což je dost nepraktické, a nebo za b) vyexportovat alba po jednom a umístění si zvolit pro každé album zvlášť. Z důvodu udržení přehlednosti jsem samozřejmě volil druhou variantu. Co je ale problematické, pokud fotky po exportu chcete smazat, tak při větším množství fotek začne aplikace fungovat nespolehlivě, smazané fotky se začnou záhadně znovu objevovat, synchronizace na cloud se zasekne a dokonce mi aplikace i jednou spadla. Nicméně když si uvědomím jak často mažete tisíce položek najednou, není to asi nic za co bych se mohl na Adobe zlobit. I přes celkem příjemné uživatelské prostředí, rychlost internetu 1 gigabit ale pořád zabral export fotek několik dnů.

Import do fotek Apple

Pravá zábava a zlobení ale začala, až při importu do fotek Apple, stejně jako většina aplikací, tak ani Apple fotky nejsou stavěny na zpracovávání velkého množství fotek najednou. Příjemné je ale, že umožňují bez problému importovat raw a ten vám kdykoli v případě potřeby zase vrátit, to platí i pro soubory tiff a také pro soubory PSD, poslední dva zmíněné však nemají v přehledu fotek svoje vlastní štítky.

Chyby, chyby a zase chyby, nikdy bych si nepředstavil že aplikace, kterou jsem používal pro svoje další nemalé množství osobních fotek, může vracet tolik chyb i když jsem si myslel, že ji už důvěrně znám. “Neznámá chyba” na konci každého druhého importu a bobtnající album “nelze odeslat”. Jako člověk zvědavý jsem zkoumal práva, vlastnictví a další vlastnosti u souborů. Hledání oné záhadné příčiny způsobující tolik těžkostí mě přimělo uvažovat, zda-li toto rozhodnutí nebyl pouze začátek dalšího článku “Jak jsem se vrátil na Adobe Lightroom”. Nakonec jsem ale zjistil jednu věc kterou by nám Apple mohl také častěji připomínat a to že: “I pokud něco nevypadá že pracuje, nechte to pracovat.” Většina problémů se totiž dokáže vyřešit sama, pokud aplikaci nezahltíte tisíci fotek, tak řešení všech výše uvedených problémů je jednoduché, stačí pouze počkat a po větším množství importovaných fotek prostě využít nejstarší IT radu a to: “Zkusil jsi to vypnout a zapnout?” Pravda je totiž ta, že všechny problémy vždy po zapnutí a vypnutí aplikace jako zázrakem zmizely. Možná by bylo dobré aby si někdo v Cupertinu uvědomil, že by bylo dobré do aplikace dopsat minimálně specifičtější chybové hlášky, tu a tam by se hodilo i ukazování probíhajícího procesu, nebo třeba odkaz na nápovědu s tím co to záhadné album “Nelze odeslat” vlastně znamená. Nicméně když jsem bral fotky po stovkách, ne po tisících a čekal jsem než opravdu dojde k plné synchronizaci na iCloud, neměl jsem s importem žádný velký problém.

Finální výsledek?

Nu a jsme na konci tohoto mého krátkého srdceryvného komentáře, jak tedy celé dobrodružství dopadlo? Fotky jsou již bezpečně na externím disku, iCloud je plně synchronizovaný a příjemná změna, na mém disku je skoro o 100Gb velkého místa více. Jak to? Díky odinstalaci Lighroomu, smazání jeho dřívějších souborů. Fotky Apple jsou přeci jen daleko úspornější, než by jeden čekal a při mé rychlosti internetu se ani necítím omezený čekáním na jejich stažení v případě potřeby. Navíc se mi povedlo ušetřit měsíčně další předplatné a vlastně tedy celkově i po několika dnech archivování pojmenovávání a přesouvání zatím hodnotím změnu, jako výrazný posun k lepšímu. Co ale přinese budoucnost, to ještě uvidíme.

Publikováno v Články
Handmade by Imeow in Imeow | member of Pauliny-group
Provozovatel:
Lukáš Pauliny | IČ: 08699127
Bílkova 855/19, Praha 110 00
Napište mi zprávu
Napište mi zprávu

    * Souhlasím se zpracováním údajů za účelem kontaktu.