Článek
Článek

Jak EU znásilnila Google mapy a Seznam se vesele směje

Lukáš Atimoon Pauliny
Lukáš Atimoon Pauliny
Osoba, která je

06.04.2024

Atimoon

Za normálních okolností se k regulacím, ať mi připadají užitečné i neužitečné, nevyjadřuji. Nicméně tentokrát přiznám, že nad logikou a uplatňováním práva jen nevěřícně kroutím hlavou.

7. březen 2024, datum, kdy vstoupilo v platnost nové nařízení Evropské unie o digitálních trzích a službách. Věc, která byla předkládána s odůvodněním, že pomůže uživatelům získat větší kontrolu nad svými daty a omezí dominantní postavení velkých hráčů na úkor malých lokálních poskytovatelů.

Myšlenka sama o sobě jistě chvályhodná. Ve skutečnosti se však žádné velké změny ve prospěch uživatelů nekonají, spíše naopak. Šest stanovených strážců (označovaných jako gatekeepers), které v tomto případě představují: Alphabet (Google), Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft, se musí více otevřít a chtě nechtě skrze své služby umožnit menším hráčům na jejich úspěchu profitovat. Menší hráči naopak nedostávají žádné povinnosti. Dále je nutno podotknout, že do této kategorie měl spadat původně také Samsung, který se ale soudními tahanicemi ze zařazení na seznam úspěšně vymanil.

Velkým přibyli povinnosti a malí mají větší prostor ke štěstí a to je vlastně dobře, nebo snad ne? Samozřejmě že není, každá z těchto služeb se dostala do popředí pouze díky inovacím a díky své vlastní hodnotě pro uživatele. Znevýhodňování úspěšných na úkor těch, jejichž služby nemají pro uživatele hodnotu, připomíná spíše plánované hospodářství minulého režimu. Zákon trhu je celkově neúprosný a rozhodně nedává velkým společnostem absolutní kontrolu.

Krásně je to vidět například na sociální síti TikTok. Tato sociální síť se objevila v roce 2016, tedy v době, kdy Facebook, Youtube, či Instagram zaujímali dominantní postavení na trhu a i tak má k dnešnímu dni skoro miliardu uživatelů a má ji na svém telefonu každý třetí uživatel. Nepotřebovala k tomu omezení velkých hráčů, dotace, nebo jinou formu podpory. Uživatelé si službu oblíbili a přinesla jim hodnotu. Tvůrci prostě našli způsob, který donutil Youtube implementovat shorts, Facebook story a vlastně tak ovlivnili všechny platformy, které ani dnes v této oblasti nedosahují stejného úspěchu.

Jediné, co viditelně tento způsob přinesl uživatelům, jsou komplikace. Omezení kontroly na Google Play, App Store a umožnění snadnějších podvodů díky platbám mimo tyto aplikace, ponechám ke zhodnocení jiným. Co mi přijde zajímavé, jsou Google mapy. Pokud dnes zadáte do vyhledávání Google například: Kladruby. Výsledky vyhledávání vypadají na první pohled stejně jako obvykle. Jenže, tak úplně stejné nejsou. V řádku, kde člověk mohl dříve vybírat mezi běžnými výsledky, obrázky, videi a místy, právě posledně zmiňovaná možnost zmizela a také se do map se již nelze jednoduše prokliknout skrze náhled v pravém panelu. Zkuste si ale to samé provést ve vyhledávání na Seznam.cz a na Mapy.cz se dostanete hned po jednom kliknutí. Seznam se navíc netají tím, že plánuje některé funkce na mapy.cz zpoplatnit na bázi měsíčního předplatného. Konkurenci bez poplatků omezíme a na úkor služby, která chce vysávat peníze z kapes uživatelů.

Ptám se tedy, v čem je spravedlnost? Kam zmizel jeden ze základů dovolím si říci demokratické společnosti, kdy zákony by měly platit stejně pro všechny, jak pro malé tak i velké? Tento princip je asi nenápadně ztracen a co mě nejvíce mrzí, je že jeden ze základů myšlenky této regulace, tedy: “dát uživatelům větší kontrolu” vlastně vůbec neplatí. Pokud by platil, měla by nám zůstat možnost rozhodnout se, zda máme, či nemáme zájem o to být takto omezován na úkol služeb, o kterých jsme ve většině případů nikdy neslyšeli.

Jak z toho ven?

Mléko je již rozlito ale mám možnost s tím jako uživatel cokoli udělat? Vlastně ano, možností existuje určitě několik. První je použití VPN, tedy přístupového bodu na některém z míst mimo země EU. Osobně bych mohl doporučit například Švýcarsko, nebo Anglii, ale nic vám nebrání ani zajít ještě dále a připojovat se třeba přímo z USA. V tuto chvíli vám vše začne fungovat jako doposud, ale bohužel daní za to bude výraznější zpomalení vašeho internetového připojení. Další možností je použití některých rozšíření pro váš webový prohlížeč. Na Chrome existuje například rozšíření “Re-introduce Google Maps”, pro Safari, či Firefox se mi bohužel nepodařilo najít podobné možnosti. A poslední možností je otevřít si místo vyhledávání přímo Google mapy a zadat si místo, které hledáme, pěkně postaru, jako tomu bylo před nějakými deseti lety.

Kam jsme tedy došli? Vracíme se zpět v čase na úkor uživatele a to všechno pro služby, o které by nikdo na běžném trhu stejně neměl zájem. To vše v balíčku od EU, které se tváří, že zachraňuje budoucnost internetu, kterou ale tímto tempem spíše brzy zruinuje.

Publikováno v Články
Handmade by Imeow in Imeow | member of Pauliny-group
Provozovatel:
Lukáš Pauliny | IČ: 08699127
Bílkova 855/19, Praha 110 00
Napište mi zprávu
Napište mi zprávu

    * Souhlasím se zpracováním údajů za účelem kontaktu.