Článek
Článek

Praktický cestopis Řím a Vatikán

Lukáš Atimoon Pauliny
Lukáš Atimoon Pauliny
Osoba, která je

21.02.2019

Atimoon

Vzhledem k tomu že zima v České republice začínala být nepříjemná, rozhodl jsem se pro návštěvu jedné z jižnějších Evropských metropolí a tou se stal Řím a z velké části také Vatikán. Právě z této cesty Vám nyní přináším další praktický cestopis.

Jak již jsem zmínil v úvodu doba pobytu byla v zimě, konkrétně na přelomu ledna a února. Kdy se teploty v Římě pohybují mezi 8,5-13,5°C. Což je oproti české republice a jejím teplotám okolo nuly příjemné počasí pro menší dovolenou/výlet.

Doprava

Letadlo VS autobus

Cesta letadlem do Říma se pohybuje mezi 1,5-2 hodinami letu. V tomto případě se z mého pohledu vzhledem k ceně, která činí od 1200-1300,- Kč (zpáteční letenka) jednalo o jednoznačnou volbu. Cena za obdobný lístek autobusem a to se jedná o cestu nesrovnatelně delší je v rozmezí 1400-1500,- Kč. Při výběru letenky pak volte letiště Ciampino (CIA) které je od centra vzdáleno necelou hodinu autobusem a letecká společnost Ryanair zde poskytuje velmi výhodné lety. Tato společnost sice nepatří k mým oblíbeným, nicméně pro necelé dvě hodiny letu se jedná o spoj naprosto dostačující. Doprava z letiště je pak snadno dostupná i za pomocí hromadné dopravy. Konrkrétně můžete využít například autobus číslo 520, ze kterého můžete vystoupit na zastávce Tuscolana/Cinecitta a dále již pokračovat standardně metrem až do Vašeho ubytování.

Doprava ve městě

Ve městě je možné si zakoupit za lístky pro využití městské dopravy v samoobslužných automatech. Cena se pak pohybuje 1,5€za přestupní lístek po dobu 180 minut. Nebo budete li ve městě více dní můžete využít několikadenní zvýhodněné jízdné. Například 2 dny za 12,5€ kdy máte k dispozici veškerou městkou dopravu bez jakéhokoli omezení. A chcete li vše vidět a neztrácet čas přesuny, určitě se jeho koupě vyplatí.

Ubytování

Ubytování pro takto krátký pohyb jsem příliš neřešil a jako je už u mě zvykem využil jsem Booking.com a v závislosti na vynikajícím hodnocení, dobré lokalitě a ceně jsem nakonec vybral Allegra’s House Caracciolo, ubytování se nacházelo malý kousek od zastávky Cipro a o trošku větší kousek od Vatikánu, což byl  také jeden z hlavních cílů naší cesty.

Toto ubytování mohu s klidným svědomím doporučit. Majitelé jsou velmi příjemní a vstřícní, nemají problém vám kdykoli s čímkoli pomoci. Jediná nevýhoda je špatné značení samotného ubytování, nacházelo se ve uvnitř bloku a značení k němu není prakticky žádné.

Pokoje jsou ale velmi vkusně a moderně zařízeny, klimatizace, každodenní úklid a vynikající snídaně každé ráno je zde samozřejmostí a vy si tak můžete bez starostí pouze plánovat výlety na místě, která chcete navštívit.

Co navštívit?

Vatikán a jeho muzea

Jednou z našich prvních zastávek v Římě byl Vatikán. Dopravu na toto místo nebylo potřeba nikterak řešit. Zcela ideálním výchozím bodem se stane zastávka metra Cipro. Necelých 5 minut pěší chůze od této zastávky se totiž nachází malé schodiště, končící přímo u opevnění samotného Vatikánu a velmi malý kousek od vchodu do Vatikánského muzea. Vydáte li se ale touto cestou nenechte se zmást všudypřítomnými prodejci vstupenek na různé zázračné prohlídky bez nutnosti čekat frontu. S tímto cestopisem se totiž dostanete v podobném čase na ta samá místa a ještě Vám zbude několik desítek euro na zmrzlinu, nebo případně i večeři v restauraci pro jednu osobu.

Po vystoupání schodiště se dejte doleva směrem ke vchodu do muzea, fronta bude nejspíše zabírat celou jednu stranu ulice ale nenechte se tím odradit, je to jediná fronta, kterou budete při troše šikovnosti čekat a nám osobně zabrala ráno necelých 15 minut. Dávejte si však pozor fronta je rozdělena do dvou polovin jedna pro osoby s online zakoupenými vstupenkami a druhá přímo k pokladnám. Při čekání v této fronta budete mít po své straně několik pracovníků muzea, ale prodejci „supervstupenek“ by se Vám již měli vyhnout. Vstupné do muzea pak vyjde 16€ za osobu. Cena za „supervstupenku“ bez průvodce se pak pohybuje okolo 28-34€ za osobu podle toho na jakého prodejce narazíte. Prohlídky s průvodcem jsou poskytovány v Angličtině, Španělštině, Francouzštině a Němčině.

Po příchodu do muzea

Po příchodu do muzea Vás však čeká před příchodem k samotným pokladnám bezpečnostní kontrola. Jedná se o velmi podobnou kontrolu jako například na letišti, nicméně v daleko mírnějším provedení. Není třeba si sundavat ani boty, či opasek jak je tomu na letištích a spíše by se dalo vše přirovnat k příchodu například do budovy soudu v ČR.

Po průchodu bezpečnostní kontrolou se dostanete do první části pokladen, kde si můžete zakoupit prohlídku s průvodcem a ano… jedná se o tu samou „superprohlídku“ nabízenou před vchodem do muzea. Tu si lze zakoupit za cenu okolo 30€ za osobu. Pokud však chcete stejně jako já muzea prozkoumat po vlastní ose. Pokračujte po schodišti dále do patra, kde se jich nachází klasické pokladny pro běžné vstupné. Poté již Vám ve stupu do samotného muzea nic nebrání.

U vchodu bych Vám také doporučil vzít si mapu, pokud cestujete ve skupině, tak klidně i vícero kusů. Muzeum je velmi členité a orientace zde je poněkud problematičtější, což se ale vzhledem k velikosti celého komplexu dá očekávat.

V muzeu naleznete mnoho zajímavostí naleznete zde část věnovanou starověkému Egyptu, nespočet soch a v Pinakotéce pak nespočet obrazů. Vrcholem celé návštěvy je pak sám s tapiseriemi a samozřejmě Sixtinská kaple.

V celém komplexu je povoleno fotit, jedinou výjimku představuje Sixtinská kaple, kde je focení zakázáno. Nicméně v době naší návštěvy ostraha místnosti sice několikrát zmínila „no photo“ nicméně odhadem více než 30% osob v místnosti si s tímto hlavu nelámalo. Klasický foťák bych na místě nedoporučil, přeci jen je dost nápadnější, ale několik méně kvalitních fotek na mobil (v místnosti není ideální osvětlení) si pro památku zvládnete s trochou psychické odolnosti udělat také.

Tip pro odvážné

Vaši prohlídku zakončíte v Sixtinské kapli odtud byste se měli následně přesunou k východu z muzea a máte li v plánu navštívit baziliku Sv. Petra. Čekala by Vás další zdlouhavá fronta. Nicméně existuje zde ještě jedno, i když trochu riskantnější řešení. Prohlídky s průvodcem, procházejí služebním průchodem přímo do baziliky aniž by je jakákoli fronta čekala. V tomto průchodu pouze procházíte chodbou a není zde žádná část s výkladem. Máte li tedy dostatek odvahy a přidáte se k nějaké početnější skupince, projdete tak přímo do baziliky za několik málo minut. Tento služební vchod se nachází v pravé zadní části kaple a cesta trvá okolo 5 minut stálé chůze což je značná časová úspora.

Bazilika Sv. Petra

Bazilika Svatého Petra je bezesporu jedním z míst, která musíte navštívit vydáte li se do Vatikánu. Neplatí se zde žádné vstupné, nicméně čeká Vás (pokud neprojdete přímo ze Sixtinské kaple) poměrně dlouhá fronta na samotném Svatepeterském náměstí.

Vrcholek baziliky a krypty

Pokud ani po prohlídce muzea a samotné baziliky nebudete příliš unavení. Mohu Vám doporučit buď prohlídku krypt. Kde odpočívá více než stovka papežů, panovníků a svatých. Z nichž nejznámější je asi Svatý Petr. Nicméně tato prohlídka je již zpoplatněna částkou 13€ na osobu.

Nebo případně můžete ještě jednou vyzkoušet svou odvahu a vydat se na vrchol samotné baziliky. Kdy za vstup zaplatíte 8€ s využitím výtahu, nebo 6€ bez jeho využití. Nutno je však zmínit fakt že výtahem se dostanete přibližně do poloviny samotné cesty (a to ještě její schůdnější části) tak či tak Vás bude čekat mnoho schodů a malá, úzká a klikatá schodiště v samotné kopuli. Poslední výstup pak připomíná spíše akrobatické číslo. Kdy se po zdolání schodů s přibližnou šířkou 40 cm za přidržování se provazu dostanete na vrcholek samotné baziliky. Nicméně naskytne se Vám tak fascinující pohled na samotné město a celé náměstí, který je vskutku jeden z nejimpozantnějších, jaké můžete v Římě spatřit.

Koloseum

Koloseum, jedna z památek, která se jistě vybaví každému pokud řekneme Řím, či Itálie. Doprava k němu je více než snadná mi jsme zvolili metro. A to konkrétně trasu A (oranžovou) ze stanice Cipro do Stanice Termini, dále pak přestup na linku B (modrou) až do zastávky Coloseo. Nicméně bez problémů se na toto místo dostanete prakticky z jakékoli části města. Doporučit Vám mohu návštěvu jak přes den tak i večerních hodinách, kdy je Coloseum krásně osvětleno.

Fontána trevi

Fontána di Trevi je jedna z nekrásnějších fontán jakou můžete v Římě spatřit. Nachází se na náměstí Piazza di Trevi nedaleko od zastávky metra Berberini. Pokud budete volit jako mi trasu směrem od zastávky Metra, budete cestou míjet několik restaurací a obchůdků se suvenýry. Při Vaší cestě k fontáně také potkáte obchůdek se zmrzlinou Gelateria Valentino o které se více zmíním ještě v následující části textu.

Pantheon

Jedná se o jednu z nejstarších a nejzachovalejších historických památek v celém Říme. Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a díky své mohutnosti je považován za nejvýznamnější doklad římského stavitelství. Kopule samotná je pak největší jaká kdy byla postavena. Uvnitř pak naleznete několik soch a obrazů. Je však potřeba počítat s větším množstvím návštěvníků a vyrazit na prohlídku spíše v ranních hodinách, jelikož vstupné je zdarma, tak odpoledne se zde začínají vytvářet nepříjemné tlačenice s ostatními návštěvníky.

Kočičí svatyně – Largo di Torre Argentina

Jedná se o 2000 let staré ruiny chrámů z doby římské republiky. Kde mají své čestné místo převážně kočky jimž poskytují ruiny domov. Ruiny samotné jsou zcela nepřístupné, tedy pouze pro turisty. Nicméně na ruiny je pěkný výhled, nachází se přibližně 5 metrů pod úrovní dnešní silnice a není tak problém si je prohlédnout nebo případně pořídit několik fotografií.

Jídlo

Zmrlinárna: Gelateria Valentino

Tato zmrzlinárna se nachází na adrese „Via del Lavatore 96, 00187 Řím Itálie“ což je nedaleko od fontány Trevi a na žebříčku nejlepších zmrzlináren v Římě podle Trip Advisor zaujímá skvělé 2 místo. Podnik je více v domáckém stylu a i ceny jsou velmi příznivé. Na ochutnání tak máte nespočet druhů vynikající zmrzliny v lehce domácím a velmi příjemném prostředí.

Restaurant La locanda di Pietro

Jedná se o malý a částečně zapadlý podnik. O to více Vás však překvapí svou jedinečností. Personál je velice vstřícný a stará se o Vaše pohodlí. Můžete zde ochutnat od vynikajících těstovin, po skvělou pizzu a fantastické dezerty.  Jídlo zde není drahé za večeři pro dva včetně dezertu jsme platili 36€. A při mé další návštěvě Říma toto bude přesně ten podnik, do kterého se rád opět vrátím.

Pizzreria: Thet’s amore

Není to mým zvykem, ale v tomto případě považuji za užitečné zmínit se i o této restauraci. Nachází se v ulici „Via del Lavatore“ kterou půjdete směrem k fontáně Trevi. Na první pohled se jedná o velmi pěkný podnik, opět pod záštitou doporučení z Trip Advisor. O to více jsem byl však překvapen neochotným a nepřívětivým chováním personálu. Stejně tak jsem byl nemile překvapen i cenami v porovnání ke kvalitě jídla (za oběd pro dvě osoby jídlo + pití jsme zaplatily 48€). Podnik je krásný, nicméně personál a jeho chování zcela zabíjí jakýkoli zážitek a spíše vám znepříjemní den. Pokud tedy budete mít na cestě k fontáně hlad. Doporučil bych Vám spíše dát si větší porci zmrzliny nežli se zastavit na jídlo v této restauraci.

Mohlo by se hodit

Mapa metra

Praktická mapa

Publikováno v Články
Handmade by Imeow in Imeow | member of Pauliny-group
Provozovatel:
Lukáš Pauliny | IČ: 08699127
Bílkova 855/19, Praha 110 00
Napište mi zprávu
Napište mi zprávu

    * Souhlasím se zpracováním údajů za účelem kontaktu.