Vzhledem k mému nedávnému několikadennímu pobytu ve Vídni Vám přináším praktický cestopis s několika málo informacemi, které by Vám, jak doufám, mohly usnadnit plánování Vaší dovolené, či výletu. Vídeň je nádherné město, které stojí za prozkoumání a je v něm mnoho zajímavých míst k vidění.

CESTA – KUDY DO VÍDNĚ?

Cestu do této velmi známé rakouské metropole můžete zvažovat několika způsoby.

 LETADLEM

Let letadlem představuje rychlou cestu mezi Prahou a Vídní. Cesta z jednoho letiště na druhé zabere 75minut. A bude Vás stát v rozmezí 4000-5000 korun na 1 osobu i se zpáteční letenkou. Lety provozuje společnost Austrian Airlines, která se těší poměrně velké oblibě alespoň dle serveru Tripadvisor, kde dosahuje hodnocení 4 z 5. Za důležitý bych ale zmínil také fakt, že budeme-li brát v úvahu rezervu doporučenou před odletem (120 minut), pak se dostaneme na celkový čas cca 3,5 hodiny. To nepředstavuje při ceně 8000-10000 korun pro dvě osoby takovou úsporu času, abych dopravu letadlem považoval za rozumné řešení.

cover image

AUTEM

Dopravu autem bych zmínil spíše krátce, jelikož z 90% si lze trasu přizpůsobit Vašim potřebám a preferencím. Záležet bude také samozřejmě na místě odkud Vaše cesta povede. S největší pravděpodobností ale Vaše cesta povede přes Brno po dálnici D1, která je alespoň dle satelitních map při počítání výchozího bodu v Praze vyhodnocena jako nejrychlejší řešení. V tomto směru bych upozornil spíše na možné problémy v rozdílnosti předpisů. Pokuty v Rakousku jsou oproti našim poměrně vyšší než bychom mohli čekat. Odhozený nedopalek z auta může Vaši dovolenou prodražit až o 1000€. Reflexní vesta (musí být v dosahu řidiče a ne v kufru vozidla) až 500€. apod. Doporučit mohu prostudovat si weby: Autostop.cz a Austria.info, kde přehledně naleznete potřebné informace.

 AUTOBUSEM

Pro cestu autobusem bych zmínil spojení společnosti Flixbus, kdy je možné s 1 přestupem v Praze za cca 700Kč být ve Vídni již za 6 hodin a 40minut. Cesta autobusy této společnosti je vcelku komfortní. V autobusech se nachází jak zásuvka, tak připojení na internet prostřednictvím Wi-fi. V autobuse si můžete také zakoupit nápoje a občerstvení, takže během cesty o Vás bude velmi dobře postaráno.

Využít můžete také za cca 600Kč autobusy společnosti Regiojet, které osobně preferuji více. V autobusech se taktéž nachází možnost zakoupit si občerstvení, tak wifi společně se zásuvkou. Během cesty jsou Vám pak nabízeny jak časopisy, denní tisk, tak i káva, čaj nebo voda zdarma. Zmínil bych také možnost využití zábavního portálu společnosti, který poskytuje dobrý výběr filmů a během cesty se tak nemusíte spoléhat na internetové připojení, vlastní přístroj a máte možnost si pohodlně pustit film a dále si psát například s přáteli na Vašem telefonu.

 VLAKEM

Poslední a dle mojí zkušenosti i nejlepší způsob přepravy představuje vlakové spojení . Nebudu se zde tajit averzí k národnímu přepravci Česká Dráhy… aneb „čekáme dál“ ale doporučím využít vlaky společnosti Regiojet, za cenu cca 425 – 625 Kč dle zvolené třídy dopravy. Osobně jsem si pro jízdu trvající 4 hodiny vybral pouze základní třídu dopravy „Standard“ v otevřeném voze Astra, kdy komfort nepředstavoval nejmenší problém. Ve voze se nachází dostatek místa pro nohy. Navíc se Vám zde dostane stejných služeb jako při volbě autobusové přepravy u této společnosti. Pokud však máte objemnější zavazadlo, které chcete mít v úložném prostoru nad Vámi a nikoli v regále u vchodu do vozu, nevybírejte si první sedadla od dveří ve vagonu. Je zde zúžený prostor pro zavazadla a s objemnějšími, nebo nestabilními zavazadly by mohl nastat problém.

UBYTOVÁNÍ

Co se ubytování týká, tak osobně mohu doporučit hotel Renaissance Wien Hotel ****, který se svými 4 hvězdičkami a cenou za noc 1734 Kč za dvojlůžkový pokoj představuje při kratším pobytu jasnou volbu jak si užít luxusu a stylového ubytování za vcelku přijatelnou sumu. Pro delší pobyty bych doporučil vybrat si spíše levnější ubytování. Z čistě praktického hlediska při návštěvě tohoto místa budete v ubytování, pokud nebude dělat problémy počasí, trávit minimum času.

A KAM VE VÍDNI?

Ve Vídni je mnoho možností kam se vydat, co vidět a každá cesta do města Vám tak může nabídnout nové a neočekávané zážitky.

JÍDLO

CAFFE SACHER

Hotel Sacher představuje jak možnost luxusního ubytování, tak i možnost ochutnat všem dobře známý Sacher dort neboli také Sacher torte. Jeho cena se pohybuje okolo 6,9€ za jednu osminku dortu. Je nutno počítat že dva dorty a dvě kávy Vás tak vyjdou na cca 35-40€. Což je poměrně nemalá částka. Dort sám o sobě pak z mého pohledu nevyčnívá svou kvalitou oproti jiným dortům, které si můžete dát ve většině evropských metropolí.

Hotel a hotelová kavárna je poměrně dobře dostupná. Nejjednodušší je pak ve většině případů využít metro (U-Bahn) linka U1, U2 a U3 ze stanice Karlsplatz, odkud okolo Státní opery Vídeň dojdete přímo k hotelu a kavárně Sacher.

PAMÁTKY

Pokud se již rozhodnete navštívit historické centrum Vídně, tak k vidění naleznete mnoho památek, z nichž většina jde projít v rámci jednoho celodenního výletu do centra. Jako výchozí bod pak opět mohu doporučit Karlsplatz. Ať se již jedná o budovu státní opery, galerii umění Albertina, budovu parlamentu nebo radnici/Rathaus, tak vše je dostupné po několik minutách chůze.

cover image

PRÁTR

Kromě historického centra se můžete také podívat do jednoho z nejstarších zábavních parků Evropy. Jedná se o otevřenou plochu, kde není třeba platit žádné vstupné. To hradíte až při vstupu na jednotlivé atrakce. Osobně pak mohu doporučit za cenu 4€ vyzkoušet projížďku na ruském kole, která Vám nabídne krásný výhled na park samotný i na historické centrum města. Ceny atrakcí jsou vcelku různorodé, ty nejlevnější Vás vyjdou od 1€ až po nejpopulárnější, kdy se cena pohybuje okolo 10€. Některé hotely při rezervaci ubytování na booking.com nabízí také slevové poukazy na jednotlivé atrakce včetně velmi populárního ruského kola.

SHÖNBRUNN

Jedná se o barokní zámek, který sloužil jako letní sídlo rakouských císařů (zimní byl pak zámecký komplex Hofburg viz další odstavec). Komnaty v tomto zámku jsou nádherně zdobeny a cena za prohlídku se následně odvíjí od zvolené trasy, kdy cena za prohlídku začíná na necelých 15€, nejdražší prohlídka pak 30€. Pokud by se Vám však nechtěla platit prohlídka samotná, tak zámek určitě stojí za to vidět a zámecké zahrady jsou zdarma dostupné pro veřejnost. Nachází se v nich nespočet soch, krásně upravené flory a zdobené fontány. Pokud jsou však zámecké zahrady Vaším hlavním cílem, doporučuji vyrazit spíše ráno, nebo případně podvečer, přes odpoledne si v otevřených prostorách zahrady budete připadat možná spíše jako uprostřed Sahary než v zahradách rakouském zámku.

cover image

HOFBURG

Dvorní hrad, nebo chcete-li také zimní sídlo rakouských císařů, je palácový komplex nacházející se nedaleko náměstí Marie Terezie. Aktuálně však slouží jako sídlo prezidenta Rakouské republiky, podobně jako v České republice Pražský Hrad. V okolí sídla se pak nacházejí nádherné parky a zahrady, ve kterých se nachází i Vídeňský motýlí dům, Schmetterlinghaus (viz část zážitky).

ZÁMEK BELVEDERE

Bývalý vojenský objekt, později zámek Belvedere, doporučuji, co se památek týká, nechat na samotný závěr Vaší cesty (tedy pokud jste se rozhodli pro cestu vlakem). Zámek se nachází 10-15 minut pěší chůze od Vídeňského hlavního nádraží (Vienna hauptbahnhof). K prohlédnutí je zde park, který Vás však neuchvátí natolik jako zahrady v Shönbrunnu. Spíše bych doporučil využít prohlídku interiérů, kde se nachází sbírky rakouských umělců, jako například Gustava Klimta, Egona Schieleho a Oskara Kokoschky. Ceny vstupného se pak pohybují od 8€ do 20€ v závislosti na typu vstupenky.

ZÁŽITKY

ZOO SHÖNBRUNN

Mým hlavním cílem ve Vídni však byla vídeňská ZOO, která se nachází v zahradách zámku Shönbrunn. Tato zoologická zahrada patří mezi nejstarší v Evropě a její historie sahá až do roku 1752. V zoologické zahradě se pak nachází mnoho zvířat. Mezi největší zvířecí atrakce patří panda velká, koala nebo skleník imitující deštný prales. Vstupné do zoologické zahrady činí 20€ pro dospělou osobu. V zoologické zahradě je pak dostatek laviček a míst s občerstvením. Fotografům pak doporučím spíše vyrazit do ZOO ve všední dny a vyrazit hned z rána do pavilonu koal, pand a ledních medvědů. Po zbytek dne je dostat se k dobrému záběru téměř nemožné.

SCHMETTERLINGHAUS

Pokud se již rozhodnete pro prohlídku zahrad paláce Hofburg, zcela jistě Vás upoutá skleník s vchodem označeným jako Schmetterlinghaus a velkou siluetou motýla na vrcholu. Jedná se o motýlí dům, kde si můžete prohlédnout za vstupné 7€ několik druhů evropských i několik exotických motýlů. Doporučil bych však vyrazit spíše v ranních hodinách (otevírací doba je od 10:00 každý den). Prostor je totiž poměrně malý a při větší koncentraci lidí není moc příležitostí se na motýly podívat.

MAPA PRO CESTOVATELE