Toto léto bylo v mém životě ve znamení cestování. Již jste mohli zaregistrovat můj předešlý cestopis vztahující se k Rakouské Vídni. Nyní se podíváme trochu podrobněji na moji cestu do Kanárských ostrovů, konkrétně pak ostrov věčného jara – Tenerife.

Na tento ostrov jsem se vydával před začátkem hlavní turistické sezony. Tedy v červnu. Hlavní sezona začíná samozřejmě až v červenci.

DOPRAVA

CESTA LETADLEM

Na ostrově se nacházejí dvě letiště. Letiště Tenerife Jih (TFS) a Letiště Tenerife Sever (TFN). V mém případě jsem kvůli ceně letenek a pobytu v městě Puerto de la Cruz volil letiště TFN. To je co do statistik menší, svojí lokalitou a o pár tisíc korun levnější letenkou posloužilo mé cestě lépe.

Pro cestu je možné využít linky společností Vueling a Ryanair s přestupem v Barceloně. Délka celé cesty pak zabere něco okolo 9 hodin, kdy v Barceloně strávíte 3-4 hodiny. Což se sice může zdát jako problematické. Ale podle zkušenosti Vám čas velmi zkrátí zpoždění letů, které není mezi Prahou a Bercelonou ničím neobvyklým. Osobně jsme v Barceloně strávili přibližně 2 hodiny, což je na pohyb mezi terminály a další bezpečností kontroly zcela ideální čas.

Let Praha-Barcelona (PRG-BCN) absolvujete se společností Ryanair a Barcelona Tenerife (BCN-TFN) pak se společností Vueling. (Při mé cestě se mi nicméně povedlo mít při cestě z kanárských ostrovů oba dva lety se společností Vueling, která byla do kvality přepravy a přístupu k cestujícím přívětivější). Velmi Vás také potěší cena letenek, která se pohybuje mimo sezonu mezi 3-5000 korun na osobu (jedná se o zpáteční letenku).

cover image

DOPRAVA PO OSTROVĚ

Doprava na ostrově je řešena velmi efektivně autobusy společnosti Titsa (alternativa naší MHD) kdy lístek si ale kupujete přímo u řidiče. Kvalita přepravy je velmi vysoké úrovni, přirovnal bych snad pouze k autobusům Student agency. Za cestu z letiště do Puerto do la Cruz jsme pak zaplatili okolo 5€, linkou číslo 434, cesta zabrala okolo 60 minut. Detailnější přehled pak naleznete na webu: https://titsa.com/ , který sice na první pohled nemusí působit nejpřehledněji, ale po trošce pátrání naleznete vždy všechny důležité informace.

cover image

PUERTO DE LA CRUZ

 ZÁKLADNÍ ORIENTACE

Město Puerto de la Cruz je jedno z 31 měst na Tenerife a se svými cca 30 000 obyvateli se řadí na pozici 6 největšího města ostrova. Což pro nás z České republiky i tak představuje poměrně malé ale zato hezké, čisté a udržovaná městečko. Pro představu největší město Santa Cruz de Tenerife má cca 200 000 obyvatel a řadilo by se tak v ČR mezi Plzeň a Ostravu. Orientace ve městě je velmi jednoduchá po prvním dnu-dvou se budete orientovat mezi základními lokacemi bez sebemenších problémů, ale to neznamená že nebudete mít každý večer co objevovat ať již co se obchodů a nákupů týká tak i co do návštěv restaurací a podobných podniků.

UBYTOVÁNÍ

Pro ubytování je v Puerto de la Cruz možné využít jak soukromých apartmánů, tak i hotelů. Hotely nabízejí dražší  a v tomto případě dle mého i na o moc lepší variantu oproti apartmánům. Já osobně jsem volil ubytování v soukromých apartmánech Valle Luz, které svojí výhodnou lokalitou a příznivou cenou byly zcela ideální způsob ubytování.

PLÁŽE

V Puerto de la Cruz se nachází 2 hlavní plážové lokality, jednou je Playa Jardin, skládající se ze 3 menších částí z nichž jedna je vhodná i pro surfování. A druhá pak Playa Martianez, která je podstatně menší, nicméně více chráněna před vlnami a proto i vhodnější pro klidnou rekreaci a je také blíže restauracím a dalším obchodům. Playa Jardin sice také nabízí několik „restaurací“ nicméně spíše bych je přirovnal svou úrovní k obyčejným plážovým stánkům se zmrzlinou a základními kioskovými pochutinami. Pláže v této části ostrova jsou tvořeny černým sopečným pískem. Naproti tomu v jižní části ostrova se nachází obvyklý bílý písek příkladem takovéto oblasti by mohlo být například Playa de la Ameriaca.

JÍDLO

V Puerto de la Cruz naleznete nespočet restaurací a zastoupení prakticky každé kuchyně na kterou si jen můžete vzpomenout. Naleznete zde tedy od čínských přes středoevropské až po rybí restaurace.

Své zastoupení zde má také Fast food povětšinou Burger king a McDonald’s. Který na rozdíl od České republiky mohu jedině vřele doporučit. Naleznete zde jídlo svěží bez zbytečné mastnoty s čerstvou zeleninou a jako přílohu místo hranolek, tak můžete vyzkoušet například i opečené brambor nebo čerstvě nakrájenou mrkev. Ceny se pak neliší nijak moc od toho na co jsme zvyklí v České republice.

JÍDLO

V Puerto de la Cruz naleznete nespočet restaurací a zastoupení prakticky každé kuchyně na kterou si jen můžete vzpomenout. Naleznete zde tedy od čínských přes středoevropské až po rybí restaurace.

Své zastoupení zde má také Fast food povětšinou Burger king a McDonald’s. Který na rozdíl od České republiky mohu jedině vřele doporučit. Naleznete zde jídlo svěží bez zbytečné mastnoty s čerstvou zeleninou a jako přílohu místo hranolek, tak můžete vyzkoušet například i opečené brambor nebo čerstvě nakrájenou mrkev. Ceny se pak neliší nijak moc od toho na co jsme zvyklí v České republice.

cover image

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

ZOO – LORO PARQUE

Hlavním cílem mého pobytu v Puerto de la Cruz se však stala zdejší „ZOO“ – Loro Parque. Ten již několik let po sobě drží přední příčky v hodnocení Zoologických zahrad na serveru Tripadvisor. A hned na úvod mohu s klidným svědomím říci, že zcela oprávněně. V parku nalezneme jednu z největších kolekcí papoušku na světě, nicméně nalezneme zde také jaguáry, bílé tygry, delfíny, kosatky, žraloky a gorily nížinné. Nachází se zde také jeden z největších pavilonů tučňáků, který velmi věrně imituje jejich přirozené prostředí. Park pak nabízí také skvělá 4 představení a to: kosatek, papoušků, delfínů a lachtanů.

Představení jsou velmi dobrá, ať již po zábavné tak i po naučné stránce. Doporučit mohu také pavilon: Aqua Viva, který nabízí až kouzelný pohled na medúzy. Vstupné do parku pak činí pro dospělého 34€ (děti pak 23€) což je podstatně více než jsme z ČR navyklí nicméně vzhledem k tomu co park nabízí se jedná o zcela adekvátní cenu. Pak také nabízí 360° prezentaci a vy se tak můžete podívat na to co park nabízí i přímo z pohodlí Vašeho domova ještě před cestou samotnou.

Co považuji také za výhodu je: Že přímo z města je možné se do parku svést vláčkem zdarma a to přímo až před vchod.

BOTANICKÉ ZAHRADY

Puerto de la Cruz nabízí také dvě botanické zahrady. A to Sitio Litre Garden (menší a bohužel také dražší) a pak velká Jardín Botánico. Z nichž mé doporučení vzhledem k cestě a ceně patří spíše pouze větší Jardín Botánico.

SITIO LITRE GARDEN
JARDÍN BOTÁNICO

MOHLO BY SE HODIT

PRAKTICKÁ INTERAKTIVNÍ MAPA